history | pdf

SENATE RESOLUTION NO. 30
Nominating persons to be elected to juvenile and domestic relations district court judgeships.

Agreed to by the Senate, January 14, 2003

RESOLVED by the Senate, That the following persons are hereby nominated to be elected to the respective juvenile and domestic relations district court judgeships as follows:

The Honorable Deborah L. Rawls, of Virginia Beach, as a judge of the Second Judicial District for a term of six years commencing March 1, 2003.

The Honorable Aundria D. Foster, of Newport News, as a judge of the Seventh Judicial District for a term of six years commencing July 1, 2003.

The Honorable Isabel H. Atlee, of York, as a judge of the Ninth Judicial District for a term of six years commencing February 1, 2003.

The Honorable James E. Hume, of Petersburg, as a judge of the Eleventh Judicial District for a term of six years commencing May 1, 2003.

The Honorable Harold W. Burgess, Jr., of Chesterfield, as a judge of the Twelfth Judicial District for a term of six years commencing February 1, 2003.

The Honorable Edward A. Robbins, Jr., of Chesterfield, as a judge of the Twelfth Judicial District for a term of six years commencing February 1, 2003.

The Honorable Clarence N. Jenkins, Jr., of Richmond, as a judge of the Thirteenth Judicial District for a term of six years commencing February 1, 2003.

The Honorable David S. Schell, of Fairfax, as a judge of the Nineteenth Judicial District for a term of six years commencing April 1, 2003.

The Honorable Philip Trompeter, of Roanoke, as a judge of the Twenty-third Judicial District for a term of six years commencing April 16, 2003.

The Honorable Philip A. Wallace, of Bedford, as a judge of the Twenty-fourth Judicial District for a term of six years commencing July 1, 2003.

The Honorable Robert C. Viar, Jr., of Montgomery, as a judge of the Twenty-seventh Judicial District for a term of six years commencing May 1, 2003.

The Honorable James B. Robeson, of Prince William, as a judge of the Thirty-first Judicial District for a term of six years commencing July 1, 2003.


Legislative Information System