history | pdf
031673536
SENATE RESOLUTION NO. 29
Offered January 14, 2003
Nominating persons to be elected to general district court judgeships.
----------
Patron-- Stolle
----------
Referred to Committee for Courts of Justice
----------

RESOLVED by the Senate, That the following persons are hereby nominated to be elected to the respective general district court judgeships as follows:

The Honorable Robert R. Carter, of Chesapeake, as a judge of the First Judicial District for a term of six years commencing March 1, 2003.

The Honorable David L. Williams, of Chesapeake, as a judge of the First Judicial District for a term of six years commencing July 1, 2003.

The Honorable Timothy S. Wright, of Chesapeake, as a judge of the First Judicial District for a term of six years commencing July 1, 2003.

The Honorable Robert L. Simpson, Jr., of Virginia Beach, as a judge of the Second Judicial District for a term of six years commencing March 1, 2003.

The Honorable Pamela E. Hutchens, of Virginia Beach, as a judge of the Second Judicial District for a term of six years commencing April 1, 2003.

The Honorable Stanley L. Morris, of Portsmouth, as a judge of the Third Judicial District for a term of six years commencing February 1, 2003.

The Honorable Archie Elliott, Jr., of Portsmouth, as a judge of the Third Judicial District for a term of six years commencing July 1, 2003.

The Honorable Gwendolyn J. Jackson, of Norfolk, as a judge of the Fourth Judicial District for a term of six years commencing March 1, 2003.

The Honorable Ralph B. Robertson, of Richmond, as a judge of the Thirteenth Judicial District for a term of six years commencing March 1, 2003.

The Honorable Birdie H. Jamison, of Richmond, as a judge of the Thirteenth Judicial District for a term of six years commencing December 1, 2003.

The Honorable Gregory L. Rupe, of Richmond, as a judge of the Thirteenth Judicial District for a term of six years commencing February 1, 2003.

The Honorable Dorothy H. Clarke, of Arlington, as a judge of the Seventeenth Judicial District for a term of six years commencing March 1, 2003.

The Honorable Robert J. Smith, of Fairfax, as a judge of the Nineteenth Judicial District for a term of six years commencing February 1, 2003.

The Honorable George W. Harris, Jr., of Roanoke, as a judge of the Twenty-third Judicial District for a term of six years commencing April 16, 2003.

The Honorable Jacqueline F. Ward Talevi, of Roanoke, as a judge of the Twenty-third Judicial District for a term of six years commencing February 1, 2003.

The Honorable A. Lee McGratty, of Waynesboro, as a judge of the Twenty-fifth Judicial District for a term of six years commencing February 1, 2003.

The Honorable Norman deV. Morrison, of Clarke, as a judge of the Twenty-sixth Judicial District for a term of six years commencing July 1, 2003.

The Honorable David S. Whitacre, of Frederick, as a judge of the Twenty-sixth Judicial District for a term of six years commencing April 1, 2003.

Isaac St. C. Freeman, Esquire, of Smyth, as a judge of the Twenty-eighth Judicial District for a term of six years commencing March 1, 2003.

The Honorable Frederick H. Combs, of Tazewell, as a judge of the Twenty-ninth Judicial District for a term of six years commencing February 1, 2003.

The Honorable R. Larry Lewis, of Lee, as a judge of the Thirtieth Judicial District for a term of six years commencing March 1, 2003.

The Honorable Lonnie E. Farris, of Prince William, as a judge of the Thirty-first Judicial District for a term of six years commencing June 1, 2003.


Legislative Information System